Çörek otu yağı hangi hastalıklara iyi gelir, şifadır

-Sponsorlu bağlantılar-

Çörek otu yağı hangi hastalıklara iyi gelir, şifadır

Türk ve Alman Bilim Adamlarının yaptığı araştırma sonuçları ile çörek otunun, tedavi ettiği hastalıklar ve özel reçeteler! Dr. Ahmet Toptaş, çörek otu ile ilgili merak edilen soruları cevaplıyor.

Soru: Bilimsel olarak hangi hastalıkları tedavi ettiği kanıtlandı?

Cevap: Tıp biliminin tek dayanağı insan vücudunun kendi kendini tedavi edebilme gücüdür. Dışarıdan ancak destek verilebilir. Vücut yardımcı olmuyorsa yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Bu açıdan bakıldığında çörek otu, bağışıklık sistemi dengelerini kurarak, vücudun kendi başının çaresine bakabileceği ortamıhazırlamaktadır ve hastalık yapıcı unsurlar da etkisiz kalmaktadır.Günümüzde önemli olan yüksek tansiyon, yaşlılık şeker hastalığı, yüksek kolesterol, fazla kilo, romatizma, astım, alerji ve diğer kronik hastalıklarda çörek otu başarıyla kullanmaktadır. Bu arada İstanbul Üniversitesi’nde geçen sene başlatılan meme kanseri tedavisinde çörek otu kullanımı ile ilgili bilimsel çalışmayı da hatırlatmak isterim.

Soru: Hastalıklardan korunmak adına bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için ne kadar süre ve nasıl kullanmalıyız?

Cevap: Çörek otunu bir gıda olarak düşünüp sürekli olarak yemek lazım. Çoğu gıda maddesinden ucuz oluşu, kolay bulunabilmesi, şifa etkisinin yanında çok yüksek gıda değerinin de bulunması çörek otunu ekonomik bir gıda ve şifa maddesi yapmaktadır. Çörek otunuilk kullanmaya başlayanlar, 6-8 ay boyunca düzenli olarak yemelidir.Daha sonraki yıllarda 6 ay süreli olarak kullanılabilir. Kendim dekullandığım için önerim, daha sonraki yıllarda haftada 5 gün sürekliolarak kullanmak daha iyi geliyor, birkaç ay ara verildiğinde vücuttekrar istiyor, bunu da doymama şeklinde belli ediyor, çörek otu kullanmaya başlandığında doymama hissi ortadan kalkıyor.

Soru: Tane olarak mı, yoksa öğütülmüş olarak mı daha etkili?

Cevap: Tane olarak çörek otunun yüzeyi mumla kaplı olduğu için sindirilemez. Çörek otu, öğütülmüş olarak hazır satılan şekilde kesinlikle yenmemelidir. Çok zararlıdır, sadece haricen kullanılabilir. Yemek üzere hazırlanan çörek otu, yeni öğütülüp bekletilmeden tahin ve pekmeze karıştırılmalıdır.

Soru: Saç dökülesi ve beyazlamasına karşı çörek otununetkili olduğunu biliyoruz, ancak etkisini uzun sürede gösteriyor vebilinçsizce kullanılıyor, bilinçli kullanım nasıl olmalı, yıpranmış vebeyazlamış saç bakımı için bize bir formül verebilir misiniz?

Cevap: Saçlara çörek otu yağı sürülerek saç diplerine parmak uçlarıyla hafifçe masaj yapılabilir. Günaşırı saçlar yıkanıp kurutulur, çörek otu yağı ilesaç ve saç diplerine 5 dakika masaj yapılır, 30 dakika sonra yıkanır.Bu şekilde saçlı deri bakımı yapılmış olur, saç dökülmelerine de iyigelir.

Soru: Çörek otunu ve yağını satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Cevap: Çörek otu tohumu, 2-3mm uzunluğunda mat olmayansiyah renklidir, parmaklar arasında ovulduğunda hoş bir koku(muskat-rezene) verir. Çok küçük taneli çörek otu elek altı olabilir, bu kalitesini düşürür. Çörekotu tohumu öğütüldüğünde bekletilmemelidir. Yağı hassas olduğu içinçabuk acır (Oksidasyon) ve sıhhate çok zararlı hale gelir. Bunedenle çörek otu öğütülünce bekletilmeden tahin ve pekmezekarıştırılmalıdır. Öğütülmüş olarak hazır satılan çörek otu kesinlikleyenmez, sadece haricen kullanılabilir veya buhar banyosundakullanılabilir. Çörek otu yağı içilecekse açıkparlak sarı renkli, kolay akıcı, dibinde tortu olmayan, tadı ve kokusuhoş olan ürünler tercih edilmelidir. Bu özelliklere uymayan çörek otu yağı içilmez, sadece haricen kullanılabilir.

 

ÇÖREKOTU : HER DERDE DEVA

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) 14 asır önce şöyle buyurmuştu: “Şu kara tanede (çörek otu) ölümden başka her derde deva vardır.” O zamanlardan günümüze kadar geçen asırlar boyunca, bu ufak taneligıdada her hastalığa şifânın olabileceğine birçok kimse dudak bükmüştü.Maren Franz adlı bir Alman çörek otunun sağlığımız üzerindekifaydalarını araştırıp, bu konudaki yayınları bir araya getirdi.Sonuçta:”Tabiattan Gelen Şifâ Kaynağı: ÇÖREKOTU” adıyla dilimize tercümeedilen 96 sayfalık bir kitap ortaya çıktı. Üstelik, Peygamberimizinçörek otuyla ilgili hadisinin kendisini uyardığını ve bu sözü rehberalarak bu kitabı hazırlamaya giriştiğini önsözde belirterek…

Bu yazımızda Maren Franz’ın kitabından yola çıkarak, çörek otunun mucizevi tesirlerini tanıtmaya çalışacağız.

Çörek otu niçin değerli?

Çörek otunun tohumunda doymamış yağ asiti, eterli yağ, vitaminler veorganizma için zaruri olan ve çok az miktarda tüketilmesi gerekendeğerli maddeler bulunur. Bu maddelerin karışımı, hasta kişininiyileşmesine vesile olur.

Çörek otu tohumunda bulunan doymamış yağ asitinin metabolizmayamüsbet yönde tesir ettiği, bağışıklığı arttırdığı ve allerjiyidurdurduğu ispatlanmıştır. Bu sebepten çörek otunun astım, bağışıklığınzayıflığından meydana gelen marazlar ile sinir ve deri hastalıklarındabaşarılı sonuçlar vermesine şaşırmamalıdır.

Bu iyileştirici tesir, çörek otunu yemeklerde de kullanılan vesevilen bir gıda haline getirmiştir. Zamanımızda özellikle ABD veAvrupa’nın büyük ülkelerinde çörek otuna talep çok artmış, isteklerkarşılanamaz hâle gelmiştir. Almanya’da ise çörek otu tohumu ve yağı,saf veya hap şeklinde eczanelerde ve baharatçılarda yer almayabaşlamıştır.

Savunma sistemimiz ve çörek otu:

Sağlam bir savunma sistemine sahip olan kişi, kendini genelde iyihisseder ve nâdiren hastalanır. Çünkü rahatsızlıklara karşı mukavemetifazla demektir. Böyle olunca mikrop, virüs ve mantarlarla baş edebilir.

Savunma sistemi zayıfladığında, şu hastalıklar ortaya çıkabilir:

•Mikroplu hastalıklar, bilhassa sık sık grip olma ve mesane iltihabı.
•Deri, mukoza ve bağırsakta mantarların oluşması.
•İnatçı herpes (uçuk).
•Sindirim sistemi bozukluklarından meydana gelen ishâl ve zayıflama.
•Kaşıntılı deri hastalıkları.
•Kronik (müzmin) rahatsızlıklar.
•Kanda dolaşım bozukluğu, yüzde belirli solukluk.
•Kronik yorgunluk.
•Cinsî isteksizlik.
•Uyku bozuklukları

Saymış olduğumuz bu hastalıklara yakalanmamak için savunma (immux)sistemimizin kuvvetli olması gerekir. Çörek otunun ise, immun sistemigüçlendirdiği binlerce yıldan beri bilinmektedir. Çörek otu, savunmasistemini dengelemekte ve mümkün olduğu kadar iyi çalışmasınısağlamaktadır.

Çörek otunun bu özelliği nereden kaynaklanır? Bilim adamları, busorunun cevabını modern teknolojinin yardımıyla bulmuşlardır. “Çörekotunun tohumunda organizmayı destekleyen yüzden fazla madde vardır.”

Kara mucizenin muhtevası:

Çörek otunun tohumunda takriben %38 oranında karbonhidrat, %35oranında çeşitli yağlar, %21 oranında da albumin bulunur. Geri kalan %6ise, yüzden fazla maddeden oluşur. Bu orana çok değerli olan doymamışyağ asitleri de dahildir. Linolen asidi, alfa linolenasidi ve iç yağıbunlar arasındadır. Eterli yağlar olarak kofur, nigellon, alfa-pinen vb.mevcuttur. Çok az miktarda bazı vitaminler (B1, B2, B6 folasidiniacin), mineraller (demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve selen) veamino asitleri vardır.

Doymamış yağ asitleri ve eterli yağ, savunma sisteminde çokyararlıdır. Vitamin ve mineraller, savunma sisteminin işlemesinde önemlirol oynar. Çörek otunun tesiri, çok sayıdaki bu maddelerin karışımındangelmektedir.

Doymamış yağ asitlerin faydaları:

Doymamış yağ asitleri, metabolizmaya yardım eder. Hücrelerinbüyümesi, gelişmesi ve yenilenmesinde yine buna ihtiyaç vardır. Ayrıcavücudun ihtiyacı olan hormonların gelişmesinde yardımcı olur. Yinealerjik sinyaller gönderen histamin gibi maddelerin artmasını engeller.

İşte doymamış yağ asitlerin faydaları:

•Hormanların yapımına katkıda bulunduklarından, sağlıklı bir savunma-hormon ve sinir sisteminin oluşumunu sağlar.
•Savunma ablukasının kaldırılmasında yardımcı olur.
•Savunma hücrelerinin gereğinden fazla çalışmasını engeller.
•Hücrelerin dağılımı, yenilenmesi ve hücre duvarlarının sağlam olmasına katkıda bulunur.
•Kandaki kolesterolü normale döndürür.
•Kan damarlarının gerginleşmesini ve dolaşım hızını tanzim ederek tıkanmayı önler.
•Tansiyonu düşürüp damar sertleşmesi ve kalp enfarktüsü riskini azaltır.
•Yaraların çabuk iyileşmesine, derinin pürüzsüz olmasına yardım eder.

İnsan vücudu, doymamış yağ asitlerini üretemediği için, dışarıdanalmaya mecburdur. Bir gram çörek otu yağı, bu açıdan günlük ihtiyacımızıkarşılamaktadır.

Çörek otunun diğer tesirleri

•Çörek otundaki nigellon ve alfa-pinen gibi eterli yağlar, solunumborusunu genişletip kramp gidericidir. Ayrıca ifrazı geliştirip öksürüğühafifletir. İltihap giderici, ağrı dindirici ve idrar söktürücüdür.Devamlı kullanımda kan şekerini düşürür.
•Çörek otundaki B1, B2 ve B6 vitaminleri, birçok enzimlerin üretimindeönem taşır. Zira bunlar, savunma ablukalarını yok eder ve boyun altıbezini; dolayısı ile savunma sistemini güçlendirir. Folasidi vitaminiise, kalp ve tansiyon hastalıklarının riskini azaltır. Bunun yanısırahücre yenilenmesinde de lüzumlûdur.
• Beta karotin, A, E ve C vitamini, selen gibi antioksitler vücudunsavunma sistemini güçlendirir. Selen, vücudun zehirli maddeleriatmasında yardımcı olur.

Çörek otunun faydaları:

Bu kadar mükemmel olarak yaratılan ve Efendimiz’in (a.s.m.) methine mazhar olan çörek otu, bütün bu özellikleri ile:

•Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir.
•İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir.
•Kan şekerini düşürür.
•Damar hastalıklarını önler.
•Hazmı kolaylaştırır.
•Vücuttaki zehirleri süzerek atar.
•İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.
•Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.
•Alerjiyi önler.
•Savunma sistemini dengeler.
•Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır.

Özel hallerde faydaları:

•Çörek otu, müzmin hastalıklarda şaşırtıcı iyileşmeler sağlar.Çocuklarda özellikle sinir ve deri hastalıklarına, astım ile alerjiyeiyi gelir.
•Çörek otu ürünleri (yağ ve ezilmiş bal karışımlı) hamilelikdevresindeki şikayetleri azaltır. Yan tesiri olmayıp, bu devredekihanımlara ve bebeklerini ana sütüyle besleyenler için süt kalitesininbebeğe daha yarayışlı olmasını sağlar.
•Egzamalı deriye sık sık çörek otu yağı sürüldüğünde deri çabukiyileşir. Yine deri hastalıklarında mikrop öldürücü tesirinden dolayıçok fayda verir.

Bazı Hastalıklarda Çörek Otu:

•Hazım zorluğu ve mide şişkinliklerinde çörek otu eskiden beri bilinmektedir.
•Hemoroide iyi gelir, çünkü damarları güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır.
•Romatizma, şeker hastalığı ve kolesterolün yükselmesi gibi metabolizma hastalıklarına faydalıdır.
•İktidarsızlık ve kısırlıkta yine yarar verici tesire sahiptir. Çünküçörek otu, cinsî hormanları tanzim etmekte, bedenî ve ruhî olarakzindelik ve dinçlik vermektedir.
•Çörek otu yağı kadınlardaki ay hâli sancıları ve diş ağrılarına karşı yine başarıyla kullanılmaktadır.

Sağlıklı olmak için çörek otu kürü:

Tabii muhtevası ile savunma sistemine, metabolizma ve hormonlara iyigelen çörek otu, vücudu toksin adı verilen zehirli maddelerden temizler,kan dolaşımını güçlendirir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.Cildi parlaklaştırır. Düzgün bir cilde, parlak saç ve gözlere sebepolur. Sağlıklı ve hayat dolu bir görünüm sağlar.

Çörek otu savunma (immun) sistemini güçlendirdiğinden, kanser, AIDSgibi çağın hastalıklarına karşı tavsiye edilmektedir. Yine tansiyon veateş düşürücü ve tabii antibiyotik tesirleriyle yaygın hastalıklara şifâolmaktadır. Başta astım ve polen alerjisi olmak üzere alerjikhastalıklara, saç dökülmesine ve kepeğe karşı da tesirlidir.

Maren Franz’ın kitabından naklettiğimiz bu satırlar, çörek otunu“ölümden başka her derde deva” olarak tarif eden Peygamberimizin(a.s.m.)yüceliğini gözler önüne sermektedir. Çünkü Efendimiz(a.s.m.) çörekotunun daha yeni keşfedilen bu mucizevî özelliklerini asırlar öncesindengörmüş ve bunu da, kıyamete kadar gelecek olan insanların en iyianlayacağı şekilde ifade etmiştir:

-Sponsorlu bağlantılar-

Aynı Kategorideki Diğer Yazılara Bakın: Sağlık

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 × sekiz =