AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Sponsorlu bağlantılar-

AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akciğer kanserli olguların % 90’ından fazlasında tanı konulduğunda, tümörün bölgesel, metastatik veya sistemik  belirtileri izlenebilir.   Tümörün doğrudan büyümesine bağlı yakınma ve belirtiler Öksürük, özellikle büyük hava yollarına yerleşen tümörlerde  rastladığımız bir belirtidir. Yeni ortaya çıkmış olabileceği  gibi, kronik bronşit-amfizem nedeniyle daha önceden de var  olabilir, bu olgularda öksürüğün şiddetinin artması, tedaviye  yanıt vermemesi veya kanlı balgam ile birlikte olması akciğer  kanserinin işareti olabilir. Hastayı hekime yönlendiren en  dikkat çekici belirtilerden biri olan kanlı balgam, göğüs  radyografisi normal olan bir olguda tek ipucu olabilir. Hava  yolunda yer alan tümörün akciğeri söndürmesi, kitlenin  büyüyerek yer kaplaması veya büyük hava yollarına, ana  damarlara ya da kalbe bası yapması, akciğer ile göğüs duvarı arasında sıvı toplanması (plevral sıvı), nefes darlığına neden olabilir ya da var olan nefes darlığını arttırabilir. Hava  yollarına bası veya tıkanıklık sonucunda nefes almada zorluk  ve hırıltılı solunum gelişebilir, tekrarlayan veya düzelmesi  uzamış zatürreeler meydana gelebilir. Zatürree döneminde  tabloya ateş eklenebilir.

d5b98  akciger kanser1 AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akciğer kanserinin göğüs boşluğu içinde yayılımına bağlı yakınma ve belirtiler  Akciğer kanserinin göğüs boşluğu içinde yayılımı, doğrudan  büyüme ya da akkan yoluyla; sinirleri, organları, karın ve  göğüs boşluğunu ayıran zarı (diyaframa) ve göğüs duvarını tutması şeklinde olur. Tuttuğu yere göre yakınma ve  belirtiler verir.  Göğüs duvarı tutulumunda, genellikle künt,  gelip geçici, sızlayıcı tarzda, dakikalardan saatlere kadar sürebilen, tümör ile aynı tarafta ya da orta hatta sınırlı ağrı ortaya çıkar.  Süperior sulkus tümörü veya Pancoast tümörü denilen  akciğer kanserinin özel bir türü, akciğerlerin en üst kısmına  yerleşip, burada kolun hareketi ve hislerini kontrol eden  sinirleri tutabilir. Omuz ağrısı, sinirin koldaki dağılımı boyunca ağrı ve kas zafiyetine neden olur. Bu tür hastalar, bu  ağrıları nedeniyle fizik tedavi ve ortopedi bölümlerinde  zaman kaybedebilirler. Tek taraflı göz küresinin çukura  kaçması, göz kapağında düşme, göz bebeğinde küçülme ve  aynı taraf yüzde kuruma ile seyreden “Horner sendromu”  olarak bilinen bir hastalıkta bu özel tümörlerde izlenebilir.

d5b98  akciger kanser2 AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Her iki akciğerin arasında bulunan boşluğa “mediasten” denir,  burada kalp, büyük damarlar, sinirler ve yemek borusu  bulunur. Kanser bu mesafeye ulaşır ve ses sinirini tutarsa ses  kısıklığı yapabilir. Diyaframa siniri tutulursa, diyaframa  yükselerek akciğerin yeterince havayla dolmasını engelleyebilir, bu durum nefes darlığı oluşumuna katkıda  bulunabilir. Mediastende bulunan bezeler (akkan bezleri)  tutulursa, kalp ve akciğer zarlarında sıvı birikmeye başlar.

d5b98  akciger kanser3 AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akciğer zarında sıvı birikimi, göğüs ağrısı ve nefes darlığı yakınmalarına neden olabilir. Oluş  ekanizması ne olursa  olsun, akciğer zarında sıvı birikimi kötü seyre işarettir.  Plevral  sıvıAkciğer kanserlerinde kalp tutulumu nedeniyle ani başlangıçlı düzensiz kalp atımları, kalp yetmezliği, kalp zarında sıvı birikimi ortaya çıkabilir.

d5f3e  akciger kanser4 AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mediastenin arkasındaki büyümüş bezelerin yemek borusuna  baskı yapması ya da kanserin tutması sonucu yutma güçlüğü  görülebilir.

d5f3e  akciger kanser6 AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vena kava superior; gövdenin üst kısmına ve başa ait kirli  kanı toplayan en büyük toplardamardır. Bu damar tümör  tarafından tutulur ya da sıkıştırılırsa yüz, boyun ve göz  kapaklarında şişme (ödem), kollar ve göğüsün üst bölümleri,  omuz ve boyunda genişlemiş toplardamarlar izlenebilir. Bu  bulgulara baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, bulanık görme,

göğüs ağrısı, nefes darlığı, öksürük ya da yutma güçlüğü eşlik  edebilir.

df455  akciger kanser5 AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Sponsorlu bağlantılar-

Aynı Kategorideki Diğer Yazılara Bakın: Sağlık

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ beş = 7